سفارش تبلیغ
صبا ویژن

آیت الله مصباح یزدی فرمودند:

مرحوم علامه طباطبایی و آیت الله العظمی آقای بهجت از مرحوم عارف فرزانه آقای قاضی (رحمت الله علیه )نقل می کردند

 که ایشان می فرمودند:اگر کسی نماز واجبش را اول وقت بخواند و به مقامات عالیه نرسد،

 مرا لعن کند !وِیا فرمودند : به صورت من تف بیاندازد!

اول وقت سرعظیمی است(حافظوا علی الصلوات)خود یک نکته ای است غیراز (اقیموا الصلوات)!اینکه انسان اهتمام داشته باشد

 که نماز را اول وقت بخواند ،فی حدنفسه آثار زیادی دارد ولو حضور قلب هم نباشد!

(ماخذ:کتاب اسوه عارفان )


تاریخ : چهارشنبه 91/7/12 | 9:28 صبح | نویسنده : مرتضی زارعی | نظرات ()

 رییس  جمهور وقتی سخن از حقوق واختیارت ریاست جمهوری می شود خودرا از مجلس وسایر قوا بالاتر برده وفوق همه می داند اما زمان پاسخ گویی وپذیرش مسولیت مشکلات که می رسد همه را متهم می کند غیر از خود ودولتش را و همین علامت بزرگ بر نشناختن جایگاه و مسئولیت است .

 کسی که مدعی مقام واختیار بالاست باید پاسخگویی متناسب با وظیفه اش داشته باشد در نظر آگاهان  فرافکنی و دیگران را کارشکن وغیره معرفی کردن چیزی از مسئولیت ایشان وهمکارانش را کم نمی کند.

 به هرحال رییس جمهور ایشان است آن هم رییسی که بیشترین مماشات از سوی مقامات مختلف با او شده است لذا پاسخگوی نابسامانی ها نیز شخص اوست مردان بزرگ ومدیران حقیقی پذیرش خطا واشتباه را بخشی از وجدان مدیریتی خود می دانند

وچه بسادر جایی که خطایی مرتکب نشده اند خطاهای زیر دستان را به عهده می گیرند تاوجدان عمومی را آرام کنند ولی متاسفانه در کشور ما خصوصا در دولت فعلی از این روحیه ها خبری نیست واین ها علامت معیوب بودن مدیریت در کشور است .

اما عکس العمل دوم رییس دولت در برابر معضلات ومطالبات ، امنیتی کردن مقوله ای اقتصادی برای گریز از فشار افکار عمومی است، این که گفته شود بیست وچند نفر نبض بازار ارز را در اختیار دارند وبا یک تلفن قیمت ها را زیرو می کنند به فرض صحت مطلب ،همین  خود دلیل بزرگ بی کفایتی دولت است.

 چرا باید سیاست هایی اتخاذ شود تا زمینه این نفوذهای خارج از اراده دولت به این گستردگی اتفاق بیفتد امروز در مدیریت مهم تر از قوت و پاکی اشخاص قدرت  وپاک بودن سیستم وبرنامه ها مطرح است زمانی که اهل نظر وتجربه هشدار می دادند که به جای سفرهای مکرر و بی حاصل وانبوه مصوبات بدون  پشتوانه کارشناسی کافی ،مدیران اتاق فکر تشکیل دهند ومدبرانه وجمعی ومتخصصانه تصمیم بگیرند ،آقایان صدایشان بلند بود چون این ها از مسئولیت کنار رفته اند حسادت می ورزند.

 اما این فرمان امیر مومنان است که به مالک فرمود( اکثر مدارسةالعلماءو منافثة الحکماءفی تثبیت ما صلح علیه امر بلادک  واقامة مااستقام به الناس قبلک، برای استوار ساختن آنچه امور شهرهایت را به سامان می رساند و برپاداشتن نظام های نیکو یی که مردم پیش از تو برپاداشته اند با دانشمندان فراوان گفتگو کن وبا فرزانگان بسیار سخن بگو./نامه 53 نهج البلاغه ترجمه شیروانی ) روشن است که  تصمیمات دقیقه ای وشخصی دوامشان هم دقیقه ای خواهد بود .

اما در اوضاع فعلی در کنار دولت ارگان های نظارتی از جمله مجلس ،صداوسیما وبزرگان اهل رسانه وفرهنگ نیز مسئول هستند در زمانه ای که گرانی کمر مردم را شکسته مجلس در فکر استیضاخ وزیر ورزش است.

آیا الان باید درباره ورزش سئوال شود یا درباره ارز و سکه وگرانی و بی نظارتی و تخلف از قوانین مصوب در باره یارانه  وامثال آن ؟مجلس زنده امروز باید شخص رییس دولت را به پاسخگویی فراخواند آن هم مقتدرانه و زمینه به شوخی وسخره گرفتن جلسه استیضاخ  را هم از او بگیرد .

صداوسیما ماه هاست که نگران بیکاران اسپانیا و فلان شرکت اروپایی وغیره است ونمی دانم چه داروی  بی حسی بر وجدان اینان زد ه اند که این همه فشار و بی سامانی اقتصاد را در داخل که به حد فاجعه رسیده حس نمی کنند ؟

 چشمان سیمای به اصطلاح ملی متاسفانه دچاربیماری  شدید ضعف نزدیک بینی شده که حوادث واتفاقات نزردیک را نمی بیند واین شده که مدیریت اجرایی  آسوده از چالش وپرسش وانتقاد واعتراض وافشاگری همچنان فارغ البال به راهش ادامه می دهد .


تاریخ : چهارشنبه 91/7/12 | 1:25 صبح | نویسنده : مرتضی زارعی | نظرات ()

باسلام از امروز به عنوان نویسنده جدید در وبلاگ روبه اسمان مطالبی را تقدیم می نمایم امیدوارم مورد رضایت حق تعالی قرار گیرد

پیام شهدا

پیام من در به خواب ماندگان این است که هرچه زودتر بیدار و آگاه شوید.

 

چراکه امام علی (ع)می فرمایند:نه دنیا آنقدر شیرین و نه مرگ آنقدر ترسناک

 

 است که انسان شرف خودرابه آن بفروشد.پس بیدار شوند کسانی که در خوابند .

 

اگر امروز نجنبید دیگر فردا دیر است

 

(.شهیدحمید محمد حجت الاسلامی.)

 

ای جوانانی که برای هوای نفس و مادیت پرستی و به خاطردنیابه انحراف

 

افتاده اید کمی به خود بیایید.فکرکنید،بیدار شوید و از جهالت و لجاجت به

 

 در آیید و توبه کنید تاخداوند انشاءالله شمارا ببخشد

 

(.شهیدمجید اکبری.)


تاریخ : دوشنبه 91/7/10 | 10:35 عصر | نویسنده : مرتضی زارعی | نظرات ()

استاد بزرگوار حضرت ایت الله جوادی آملی امروز در درس تفسیرشان به مناسبتی با اشاره به وضعیت گرانی فعلی از عدم مدیریت در کشور ابراز تاسف نمودند ، مشکل مدیریت معیوب در کشور ما البته اختصاص به امروز ندارد.

 اما در سال های اخیر با روی کار آمدن کسانی که نه تجربه وکاردانی لازم را در امر اجرا ومدیریت داشتند و نه چندان  اهل مشورت وکار کارشناسی و بها دادن به نخبگان واهل خبره بودند این مساله تشدید یافته وبه نوعی کشور دچار فقدان مدیرت ونظارت گشته است که امیر مومنان فرمود( من استبد برایه هلک هرکس استبداد نظر به خرج دهد هلاک می گردد ) اثبات وضعیت بغرنج کنونی چندان دشوار نیست هر فردی که در جامعه زندگی می کند به عیان واقعیات تلخ مدیریت نا کارامد وضعیف را باگوشت و پوست خود حس می کنند .

 نکته ای که استاد جوادی اشاره کردند این بود که( برخی گرانی ها ارتباطی با ارز و تحریم ندارد فرضا این که لبنیا ت گران است بازگشت به کمبود علوفه دارد با آن که در کشور آب وخاک لازم هست ومی شد با مدیریت وهدایت از برخی گرانی های  جلوگیری کرد) این سخن استاد موید دیگری هم دارد که  فرضا ترزیق بی حساب وکتاب پول نقد به جامعه عامل دیگر گرانی  است که باز بازگشت به ناتوانی در مدیریت دارد  اگر قانون مصوب مجلس مراعات می شد وسهم یارانه کارخانجات در کنار یارانه عمومی داده می شد بخش مهمی از گرانی مهار می شد بنابراین قبل از تحریم بین اللملی نبود مدیریت کاردان مشکلات را به بار آورده است .

 استاد با اشاره به بیان بلندی از حضرت امیر که فرمود :کسی که آب وخاک دارد ومحتاج است مغضوب الهی است افزود( امروز با داشتن منابع به خاطر نبود مدیریت از رحمت الهی دور گشته ایم) این سخنان استاد وبرخی حکیمان جامعه البته تازگی ندارد بارها ایشان به نبود مدیریت درکشور اشاره داشته اند اما متاسفانه گوش هایی که باید این پند و هشدارهای حکیمانه را می شنیدند نشنیدند.

 زمانی که جامعه دچار موج احساسات بود هر سخن انتقادی از دولت ومدیریت با برچسب های عدم بصیرت وفتنه انگیزی روبرو شد غافل از این که مماشات وپوشاندن ضعف ها ولجاجت های مدیریتی که امروز نتایج فاجعه باری را به دنبال داشته خود عین بی بصیرتی بود ه است دیروز دهان حکیمان وعالمان آگاه را به طرق مختلف بستند واین شد که امروز مردم باید تاوان جهالت مداری ولجاجت ها را به سختی وتلخی تمام پرداخت کنند .


تاریخ : دوشنبه 91/7/10 | 2:49 عصر | نویسنده : مرتضی زارعی | نظرات ()

به دلائل مختلف  جامعه  امروز دچار افت شدید اخلاق شده است که  مهم ترین دلیل  باز می گردد به فرهنگ متاثر از فرهنگ حاکم جهانی که انسان و ارزش ها بر پایه پول و سود مادی معنی می شود آنچه در جهان جدید برای انسان تبدیل به هدف مقدس شده مقوله ای است تحت عنوان رشد اقتصادی است امروز معیار سنجش شاخص های اقتصادی است جوامع به دودسته پیشرفته وعقب مانده تقسیم می شوند.

 و مراد از پیشرفته یعنی دارای رشد اقتصادی بالا یعنی توانایی تولید ثروت بیشتر وانسان برتر یعنی انسانی که بهتر وبیشتر این اهداف را تامین می کند برای رسیدن به این رشد مهم نیست چقدراز ارزش های دیگر  له شوند مهم نیست که این ثروت از چه راههایی تامین شود مهم نیست که وضعیت توزیع ثروت چگونه است مهم این است که کل جامعه کارگران کارخانه تولید ثروت باشند .

لذا انسانیت هرکس به میزان خدمتی است که به کارفرمای اصلی خود می کند در تکثیر ثروت وتولید سرمایه لذا چه بسا بازیکن بی سوادی که کسب میلیاردی دارد بر دانشمند یا هنرمند ومعلم برتریها داشته باشد یا یک هنر پیشه ای که از قبال آن شرکت های تبلیغی سود های میلیاردی به جیب می زنند محبوب تر ومشهورتر ومحترمتر از هر عالم و هنر مند حقیقی باشد.

 دراین جهان زمان احترام وارزش نیز محاسبه شده است یعنی هر کس در زمانی که بیشترین بهره وری مادی را دارد ارزشمند است ودر دوره ای که ناتوان از کار وفعالیت می شود از اعتبار می افتد زمانی که کار فرمایانی که خود را به آلزایمر زده اند کارمندان وکار گران سابق خود را به فراموشی می سپارند وآنان را به آلزایمر دچار می کنند .

در این وانفسایی که انسان برای خود ساخته که خردسالان آن در بدو ورود به جامعه  به جای اغوش گر م مادر باید قرنطینه با مهر مصنوعی مهد کودک را تجربه کنند و سالمندانش محبوس خانه سالمندان گردند  ومیانسالانش  خدمت گذار منافع شرکتها وکارگاه های تولید ثروت باشند ،سخن گفتن از مهر وعاطفه وایثار واکرام بزرگان دشوار است .

از رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم روایت  شده  است که فرمود: کسى که حرمت پیر سالخورده اى را بشناسد و او را به خاطر کهنسالى (و ناتوانى) احترام کند، خداوند او را از ترس و وحشت روز قیامت در امان می دارد؛ و نیز حضرت فرمود: احترام پیر سالخورده، به منزله احترام و بزرگداشت خداوند است.

عبد اللَّه بن سنان گوید: حضرت صادق علیه السّلام به من فرمود: از احترام خداى عز و جل احترام پیرمرد سالمند است.

اصول کافى-ترجمه مصطفوى ج4  ص : 478

 


تاریخ : یکشنبه 91/7/9 | 10:18 عصر | نویسنده : مرتضی زارعی | نظرات ()
<      1   2   3   4   5      >
طول ناحیه در قالب بزرگتر از حد مجاز
.: Weblog Themes By SlideTheme :.